Idea systemów detekcji wyładowań atmosferycznych sprowadza się do obserwacji zmian pola elektrycznego atmosfery Ziemi. Podczas wyładowań głównych (zwrotnych) przez kanał wyładowania pilotującego przepływa prąd o bardzo wysokim napięciu rzędu setek kV, co wywołuje silne zakłócenia pola elektrycznego atmosfery. Obecnie na świecie prawie wszystkie detektory wyładowań opierają się o tą zasadę. Zmierzone wartości zmiany pola elektrycznego porównuje się do wzorcowych charakterystyk otrzymanych doświadczalnie w wyniku wieloletnich pomiarów.

 

Na dzień dzisiejszy na świecie działają 2 międzynarodowe stacje detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych o dużym zasięgu. Pierwsza z nich - EUCLID (European Cooperation for Lightning Detection) działająca w krajach europejskich swoim zasięgiem obejmuje obszar od Atlantyku po Morze Śródziemne, druga sieć działa w Ameryce Północnej - NALDN (North American Lightning Detection Network) swoim zasięgiem obejmuje USA oraz Kanadę.

 

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w roku 2000 powstał projekt koncepcyjny systemu, a następnie założenia techniczne i dokumentacja przetargowa na budowę w Polsce sytemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Po zatwierdzeniu dokumentacji ogłoszono przetarg międzynarodowy realizowany według procedur Banku Światowego na realizacje tego zadania. Po dopełnieniu warunków kontraktu ruszyły prace produkcyjne i studialne nad lokalizacją poszczególnych stacji detekcyjnych. Zainstalowano na terenie Polski zaledwie 9 stacji detekcyjnych systemu SAFIR 3000.

Innowacyjność wdrożonej technologii została potwierdzona świadectwem innowacyjności przez

Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach.

 

Oprócz stosowania technologii naziemnych dla zawansowanej i porównawczej synoptyki są wykorzystywane systemy satelitarne jednakże bardzo drogie w eksploatacji. Zaletą tych systemów jest niezakłócona przez chmury detekcja sygnałów elektromagnetycznych wywołanych przez wyładowania atmosferyczne. Wadą tego rodzaju systemu jest konieczność umieszczania na orbicie rozbudowanych anten oraz konieczność silnego wzmacniania słabego natężenia sygnałów, przez co system musi prowadzić silną dyskryminację odbieranych fal elektromagnetycznych (wywołanych innymi urządzeniami).

 

Na podst.

 

-Systemy detekcji wyładowań atmosferycznych - rys historyczny K. Newton, J.A. Nollet; J.H. Winkler

-Biuletyn NOAA / Narodowe Laboratorium Ciężkie burze, Norman, Oklahoma. Globalna Atmosfera Wskaźnik, Inc, Tucson, Arizona - amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne.

-Zalecenia dla wyładowań atmosferycznych - 2008  - Ronald L. Holle, * Raúl López E., * i Christoph Zimmermann

-1997: Badanie polityki pioruna w wybranym dziale I colleges. J. Athletic Training, 32, 206-210.

-NOAA Public Affairs NOAA / PA 92053 Urzędy służby meteorologiczne USA

-KW Howard, J. Vavrek i J. Allsopp, 1995: Bezpieczeństwo w obecności piorunów. Sem. Neurol., 15, 375-380.

-Ciężkie Burze laboratoryjne., [Dostępne od NSSL, w 1313 Halley Circle,  Norman, OK 73069.]

-I RE López, 2008: niebezpieczeństwo Błyskawica! US Dept

 

 Nazwa projektu: "Innowacja kluczem do sukcesu czyli wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa GRAFICOM Dariusz Mierzwa poprzez wdrożenie najnowocześniejszej technologii"

 

 

Kontakt

Adres:

Chorzów 41-503,

ul. Bożogrobców 3

 

Telefon:
32 34 34 500
+48 601 716 403

 

Email: bok@graficom.pl

Facebook